Sdružení pro volný čas dětí a mládeže v Novém Městě na Moravě



Vstoupili jsme do nového roku, roku 2018, roku 100. výročí vzniku tehdejší Československé republiky. Během toho času samozřejmě došlo k mnoha zásadním a významným změnám, jako např. že dnes už nejsme Československo, ale Česko, a tak bychom si při této příležitosti snad i mohli připomenout proč, jak a kdy vlastně vznikla organizace DUHA.

V r. 1989, ještě před „sametovou revolucí“ se o prázdninách u Sečské přehrady sešla parta nadšenců, kteří léta pracovali ve svém volném čase s dětmi a mládeží, ale chtěli to dělat jinak než dosud. Tak tam zcela neoficiálně založili DUHU coby spolek přátelství rozrůzněných, což byla myšlenka jednoho ze zakladatelů Jana Šimáně – Galéna, někdejšího šéfredaktora časopisu Mladý hlasatel, ABC apod. Postupně pak tito „otcové zakladatelé“ oslovovali i další lidi známé v té době z oblasti práce s dětmi a pro děti ve volném čase, a tak samotný Galén oslovil i nás Novoměšťáky. I stalo se a již v r. 1990 jsme vstoupili do DUHY jako jedna z jejích dužin, tedy základních článků, pod názvem DUHA SVČ (sdružení pro volný čas).

V současné době tvoří DUHU více jak 70 dužin po celé republice, jež sdružují více jak 3 000 členů. A co vlastně je posláním naší DUHY? To přece říkají už ta dvě slova – přátelství rozrůzněných. Takže DUHA je místem pro všechny, kteří chtějí něco smysluplného dělat pro jiné a s jinými i když každý jinak, takže v DUZE najdete dužiny, které se zaměřují na život v přírodě i aktivity pro přírodu, na outdorové sporty, turistiku, geocaching, poznávání, mezinárodní výpravy a výměny, ale všechny spojuje jediné, chtějí se společně přátelit...

A co my, jako DUHA SVČ v Novém Městě na Moravě?
Ze všeho dříve uvedeného vyplývá, že jsme jedním ze základních článků celorepublikové DUHY, tedy NNO uznané prostřednictvím MŠMT státem.
Ke konci r. 2017 jsme měli 105 členů různého věku, ponejvíce však dětí a mládeže.
Naše činnost se zaměřuje především na aktivity s dětmi, hlavně o víkendech, volných dnech a o prázdninách. Celodužinových akcí jsme během roku uskutečnili 14 a absolvovalo je s námi celkem 447 dětí a mládeže.

Naše aktivity podpořil i Městský úřad v Novém Městě na Moravě, a to částkou 10 000 Kč na úpravy a dovybavení naší TZ – srubu v Javorku. Srub nám slouží jako základna a zároveň i jako klubovna především při víkendovkách, a to nejen nám, ale i spřátelenému Klubu přátel přírody Javory, který je jedním ze spolků Českých Přátel přírody, ale i členem organizace Mezinárodní přátelé přírody se sídlem ve Vídni.